Event Details

img img img img
Davranışımız İhtiyacımız Doğrultusunda mı?
Event Date:

20 Mart-27 Mart

Alt Başlıklar

Ne ile temas ediyoruz? İhtiyaçlarımızla mı? İkame tatminlerle mi?

Eğitim Tarihleri

  • 20 Mart Pazartesi – 27 Mart Pazartesi
  • 20.30-22.00

 

İçerik

Karşılaştığımız uyaranlardan hangilerini ne şekilde algılayıp anlamlandıracağımız, öğrenip içselleştirdiğimiz değerlerle, inançlarla yapılandırılır.

Çoğu zaman neyi öğrenip içselleştirdiğimizin, mevcut düşünce, duygu ve davranış kalıplarımız bizi zorladığında farkında oluruz. Zorlandığımızı, her zamankinden farklı hissettiğimizde anlarız.

İlk reaksiyonumuz bizi zorlayan uyarana tepki vermek veya içimize kapanmak olur. Bunlar işe yaramayınca temas edilmesi gerekenin dışımızda birileri olmadığını, kendimiz olduğunu idrak ederiz. Gelişme, olgunlaşma zorlanmamıza farkındalıkla eğilip, barındırdığı iç görünün anlaşılması ile başlar. Zorlanmanın barındırdığı iç görü, çoğunlukla, değer yargısının sebebiyet verdiği algıda-anlamlandırmada tek boyutluluğun artık ihtiyaca hizmet etmediği haykırışıdır.

Bu eğitimde;
değerlerin algılamayı nasıl yapılandırdığı ve kısıtladığı,
insanın ne şekilde zorlandığı,
hangi ikame tatminlerle bu zorlanma ile baş etmeye çalıştığı,
zorlanmayı nasıl anladığı ve buna farkındalıkla nasıl eğilebileceğine değinilecek ve gündelik yaşamdan örneklerle desteklenecektir.

Hanna Nita Scherler’i Tanıyalım.

Birey ve çiftlerle danışmanlık, meslekdaşlarıma mesleki seminerler ve süpervizyon ve farklı zeminlerden kişilerin oluşturduğu gruplara kişisel gelişim programı sunan, serbest çalışan bir klinik psikoloğum. Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde öğretim üyesiyim. 1989’dan bu yana Gestalt temel kavramları ve metodolojisini bir yaşam biçimi olarak öğretmekteyim.

Boğaziçi Üniversitesinden İş İdaresi-Pazarlama dalında BS derecem, aynı üniversitenin Sosyal ve Klinik Psikoloji dallarından da MA derecelerim var. Bir danışmanlık merkezinde yarı-zamanlı çalıştıktan ve iki yıl bir devlet hastanesinde gönüllü hizmet verdikten sonra ABD Santa Barbara’daki Fielding Graduate Üniversitesinde Klinik Psikoloji dalında doktora derecesini aldım. ABD’deki çalışmalarım esnasında Gestalt Institute of Cleveland’da temel Gestalt eğitimimi tamamladım. Aynı zamanda profesyonel gelişimim için psikoterapi, organizasyon ve sistem geliştirme alanlarında çeşitli mesleki eğitim programlarına katıldım. Lisansüstü çalışmalarımı tamamladıktan sonra 1994-1998 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde, 1999-2017 yılları arasında da İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalıştım. 1994 yılından beri meslektaşlarıma ve ilgi duyan meslek dışı gruplara çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlarda alanımla ilgili konferanslar veriyorum. 1997-2009 yılları arasında Gestalt Training in Israil programının (önceki Gestalt Institute of Cleveland’ın İsrail’de yılda iki kere düzenlediği eğitim programı) eğitmen kadrosunda yer aldım. 2013 yılından beri Gürcistan Ulusal Gestalt Enstitüsü tarafından Tiflis’te başlatılan ve Avrupa Gestalt Terapi Derneği Tarafından akredite olan Gestalt Terapi Eğitimlerine destek veriyorum.

Uzmanlık alanımı süreç müdahalesi olarak tanımlıyor, klinik psikolog, koç ve fasilitatör olarak işlevimi “değişim katalizörü” olarak açıklıyorum. Süreçlere, mevcut verilerin tümünü değerlendirerek, farkındalık arttırmak ve tekrarlanan kalıpları kapsayıp aşmak amacı ile, yaşantısal boyutta müdahale ediyorum.

Çeşitlilik içeren bir sosyo-kültürel ortamda yetişmenin yanı sıra, kariyerim boyunca farklı kültürlerle, farklı etnik ve dini gruplara mensup bireylerle temas etmem sayesinde esnek bir gerçeklik yaklaşımı ve çok kültürlülük yetkinliğini geliştirme fırsatı buldum. Akademik çalışmalarımın iş idaresi, sosyal psikoloji ve klinik psikoloji gibi farklı alanlardan oluşan özel bileşimi sayesinde, algıladıklarımı yaratıcı ve yapıcı bir biçimde yorumlayıp uygulama becerisi de geliştirdim.

Son yıllarda, Gestalt bakış açısının temelini oluşturan evrensel bilinç kavramına ilgim arttı. Konuya ilişkin çalışmalar sürdürüyor ve içselleştirebildiğim bilgileri kişisel gelişim seminerleri düzenleyerek paylaşıyorum.

Avrupa Gestalt Terapi Derneği tarafından akredite olmuş Gestalt terapistiyim. Aynı zamanda, Avrupa Psikologlar Dernekleri Federasyonu (EFPA) tarafından verilen “Avrupa Psikoloğu (EuroPsy)” ve “Psikoterapi Uzmanlığı olan Avrupa Psikoloğu (EuroPsy Specialist)” unvanlarını taşımaktayım. Türk Psikologlar Derneği’nin Psikoterapi Uzmanlığı Ulusal Ödüllendirme Komitesi üyesiyim.

img img
500 ₺

Sponsors:

img

Email: gelisimpturkiye.com